#Jak kolory we wnętrzach wpływają na nasz nastrój?

Data wpisu: 14-09-20

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasze samopoczucie, w związku z tym warto urządzić mieszkanie w barwach, które są zgodne z naszymi preferencjami i upodobaniami. Koloroterapia znana jest już od czasów starożytnych, nazywana jest również chromoterapią, jest to gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która mówi o wpływie kolorów na nasze samopoczucie. Poniżej możecie sprawdzić, jaki wpływ mają na nas kolory, których najczęściej używamy w naszych mieszkaniach.

Szarość i biel stanowią doskonałe tło do intensywnych dodatków. Działają na nas odprężająco, wyciszają, pomagają wypocząć i dodają lekkości. Należy jednak uważać, ponieważ kolory te w nadmiarze mogą wywoływać u nas uczucie pustki, melancholii i smutku.

Czarny to kolor, który kojarzy nam się przede wszystkim z elegancją, prestiżem, dodatkowo podobnie jak biel i szarość, wbrew pozorom wycisza i wzmacnia pewność siebie, jednak trzeba uważać, bo w nadmiarze może wprowadzić nas w ponury nastrój.

Jeśli chcesz dodać sobie trochę energii, to warto postawić na kolor żółty. Kolor ten poprawia nam humor i wyzwala optymizm, jednak jego nadmiar może wywołać u nas irytację. Pewnego rodzaju rozdrażnienie może wywołać również nadmiar bardzo podobnego koloru – pomarańczowego. Jednak zastosowanie tego koloru z umiarem nastawi nas pozytywnie, zredukuje stres, a także pobudzi trawienie.

Uspokajająco, kojąco oraz odprężająco zadziała na nas również kolor różowy, niebieski, fioletowy, brązowy czy zielony. Jednak jak większość barw, w nadmiarze kolory te mogą nas przygnębić i spowodować spadek energii.

W przeciwieństwie do tych kolorów czerwony poprawi nam nastrój, pobudzi i zmotywuje do działania, niestety jego nadmiar może wywołać agresję.

Nie trudno zauważyć, że każdy z kolorów może wywoływać pozytywnie, jak również negatywne uczucia. Dlatego to, o czym należy pamiętać podczas aranżacji wnętrz, to przede wszystkim zachowanie umiaru w doborze ulubionej kolorystyki.